Support Staff

Accessibility Services
Jeffery Shakow (2024)
 
Advisement and Testing Center
Stacy Mondesir (2004)
 
Alexis Sipowicz (2022)
BA, SUNY Brockport
 
Athletics
Donna Ellis (2019)
 
Business Office
Gabriella Vance (2023)
 
Judy Traver (2007)
BS, SUNY Cortland
 
Kimberly Hall (2003)
AS, Adirondack Community College
 
Linda Idecker (2018)
AA, Gloucester County College
 
Meagan Tennant (2019)
AS, SUNY Adirondack 
 
Continuing Education
Carmen Nieves-Foley (2024)
 
Copy Center
Barbara Schultz (2003)
AA, Adirondack Community College
2005 President's Award for Support Staff Excellence
2016 President's Award for Support Staff Excellence
2024 Chancellor's Award for Excellence in Classified Service
 
Counseling and Health & Wellness
Andrew Nolan (2022)
AA, SUNY Adirondack
 
Dean of Student Affairs
 
Educational Technology
Isabella Greco (2024)
 
Brendan Kear (2024)
B.Tech, SUNY College of Technology at Canton
 
Miles Matthews (2023)
BS, Alfred State College
 
Lynden Millington (2023)
BS, Clarkson University
 
Brenden Monteleone
BS, Adelphi University
 
Facilities
Rebecca Edwards (2011)
AS, Adirondack Community College
 
Faculty Secretary
Wanda Adamson (2007)
AAS, Adirondack Community College
 
Beth Bishop (2023)
MSW, SUNY Albany
 
Kathleen Haller (1998)
2006 President's Award for Support Staff Excellence
 
Kelly Hammond (2022)
 
Rhonda Savage (2021)
 
Financial Aid
Nancy Leo (2008)
 
Rebecca Young (2022).
BA, SUNY Oneonta
 
Human Resources
 
 
Information Technology Services
Rita Debnam (2018)
AAS, Adirondack Community College
 
Library
Bailey Durham (2019)
 
Jessica Kennedy Wieprzowski (2017)
BBA SUNY Delhi; AA, Adirondack Community College
2022 Chancellor's Award for Excellence in Classified Service
 
Mail Services
Laura Baker (2009)
2011 President's Award for Support Staff Excellence
2016 Community Spirit Award
2020 Chancellor's Award for Excellence in Classified Services
 
Maintenance
Derek Bancroft (2014)
 
Matthew Brennan (2019)
 
Kevin Boya (2023)
 
Sidney Carlson (2017)
 
Andrew Carson (2023)
 
Richard Cottone (2015)
 
Thomas Cusick (2004)
 
Bruce Dominie (2022)
 
Kenneth Duncan (2023)
 
John Etu (2023)
 
Joseph Fletcher (2019)
 
Maliek Fontes  (2021)
 
Cheryl Grzyb (2009)
 
Tyler Gurtler (2023)
 
Robert Kelly (2013)
2015 Community Spirit Award
 
Diane Lambert (2019)
 
Damian Lindstadt (2022)
 
Joanne Loveland (2013)
 
Todd Mallard (2016)
 
Ligaya Morrissey (2018)
 
Daniel Paquin (2013)
 
Jason Phillips (2023)
 
Kevin Schultze (2022)
 
Kevin Shpunt (2022)
 
Peter Townsend (1985)
2012 President's Award for Support Staff Excellence
 
Kyle Walkup (2021)
AA, SUNY Adirondack
 
Office of the Vice President for Academic Affairs
Diana Williams (2009)
AA, Adirondack Community College
2015 President's Award for Excellence in Distinguished Services
 
Office of the Vice President for Administrative Services
Patti Tennyson (2017)
 
Office of the President
Jennifer Chase (2022)
MBA, Northeastern University
 
Peace Officers
Joseph Bethel (2015)
 
Joshua Burch (2024)
 
Ryan Denney (2023)
 
Robert Dennis (2020)
 
Brian Dumas (2023)
 
Emily Poole (2024)
 
Ronald Tanner (2023)
 
Meghan Thibault (2019)
 
Michael Tiller (2023)
 
Jason Vandenburgh (2017)
 
David Willis (2016)
 
Registration/Records
Caitlin Stiles (2023)
AS, SUNY Adirondack
 
SUNY Adirondack Foundation
Carrie Griffen-Yakush (2021)
AAS, Adirondack Community College
2024 President's Award for Excellence in Support Staff
 
SUNY Adirondack Saratoga
Diane Kircher (2022)

 

The Power of SUNY
Plattsburgh University
Empire State College
Close